główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Aktualności ogólne

Noclegi


W I A D O M O Ś Ć

Co dalej z Bobrkiem.

Logo Kuriera Bytomskiego.
Mieszkańcy Bobrka chcą zmienić oblicze tej dzielnicy Bytomia. O pomoc poprosili naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.

W Bobrku, dzielnicy Bytomia, mieszka kilka tysięcy osób. Ponad 40 procent mieszkańców dzielnicy nie ma pracy. Bezrobotnych przybyło zwłaszcza kilka lat temu po likwidacji huty Bobrek. Żyją dzięki skromnym zasiłkom z opieki społecznej, ze zbierania złomu lub kradzieży. – W biały dzień wyrywają torebki kobietom lub kradną portfele, zwłaszcza obcym – ostrzega aspirant Marek Rak, dzielnicowy z Bobrka. W rodzinach szerzy się przemoc oraz pijaństwo i narkomania. Zagrożone demoralizacją są także dzieci. Prawie 20 procent maluchów wychowuje się na ulicy. Jedynym posiłkiem dla dzieci jest niekiedy tylko obiad w szkolnej świetlicy socjoterapeutycznej. Z patologiami wśród dzieci i młodzieży walczą pedagodzy z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie "Szansa", ale brakuje im stale pieniędzy na działalność. – Utrzymujemy się, szukając sponsorów nawet za granicą – narzeka Marcin Ostrowski, wychowawca z "Szansy". Działalność "Szansy" finansuje także miasto.

Na Bobrku niszczeją również zabytkowe budowle, które pozostały po likwidacji zakładów pracy. Dzielnicę szpecą hałdy i dziurawe drogi. Mimo to, światli mieszkańcy Bobrka postanowili zmienić sytuację w dzielnicy. O pomoc poprosili naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach. Bobrek został objęty międzynarodowym programem rewitalizacji podobnie jak Utrecht, Grenland, Wenecja i Amiens. Działaniami grupy naukowców kieruje Włodzimierz Sokół z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – Przeprowadziliśmy wywiady w dzielnicy, gromadząc wiedzę. Dobór osób nie był przypadkowy. Są już sprecyzowane zadania – mówił Włodzimierz Sokół podczas spotkania, które odbyło się 26 maja w świetlicy Szkoły Podstawowej nr 16 w Bobrku.

Szansą na nowe miejsca pracy na Bobrku mogłoby być utworzenie parku technologicznego w tej dzielnicy. Obecnie park technologiczny planuje się utworzyć w dzielnicach Szombierki i na terenach po kombinacie Orzeł Biały. Ulgi podatkowe w parku technologicznym przyciągnęłyby inwestorów. – Jest 5 hektarów strefy aktywności gospodarczej między Piekarami Śląskimi a Bytomiem i stoją puste – zauważył Mirosław Podyma, radny z Bobrka. Bezrobotne kobiety z Bobrka powinny samozatrudniać się, zaproponowali naukowcy z GIG-u. – Ma powstać społeczność kobiet, która ma zacząć sprzątać w dzielnicy, ale komu i za ile? – pytał Andrzej Śmieszek, proboszcz parafii Świętej Rodziny. Mimo mnożących się wątpliwości na spotkaniu podano i konkretne przykłady, świadczące o tym, że Bobrek może zmienić oblicze. W dzielnicy działa firma likwidująca hałdy. Na terenie po hałdach planuje sadzić wierzbę energetyczną. Istnieje kopalnia Bobrek, w której pracują mieszkańcy dzielnicy. Działa poradnia zdrowia. Młodzież zajmuje się tańcem w szkolnej świetlicy socjoterapeutycznej.

Jednak, co zgodnie stwierdzili uczestnicy konferencji, dziennikarze telewizji i prasy powinni ukazywać nie tylko patologie na Bobrku. Oblicze dzielnicy ukształtowane przez media jest złe, co odstrasza inwestorów. Tymczasem ludzie w Bobrku są skłonni pracować nawet za 500 zł, co jest zachętą dla przedsiębiorców. Konieczne jest także utworzenie w Bobrku Rady Dzielnicy. Dwa lata temu Rada Dzielnicy zakończyła działalność, bo w wyborach nie wzięło udziału 20 procent mieszkańców Bobrka. Zabrakło 19 głosów.

RYCH

Artykuł zaczerpnięty z Kuriera Bytomskiego.

D O D A J   K O M E N T A R Z
Twój komentarz:
Twój nick:Twój e-mail:

 
   
   
redakcja reklama kontakt