Nowi, ale starzy.
Także w ubiegłej kadencji wiceprzewodniczącymi Rady byli wybrani na te stanowiska ponownie: Lesław Jankiewicz (SLD) i Janusz Michura (Razem). Jedyną nową osobą w gronie wiceprzewodniczących jest Kazimierz Bartkowiak. Ale w poprzedniej kadencji pełnił funkcję wiceprezydenta miasta.
Na inauguracyjnej sesji bytomscy radni zebrali się we wtorek 19 listopada. Przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej sędzia Grzegorz Korfanty wręczył im zaświadczenia o wyborze, następnie radni składali ślubowanie. Do jego roty dziewięć osób dodało słowa "Tak mi dopomóż Bóg". Uczyniło tak ośmiu radnych z Razem i Porozumienia dla Bytomia oraz Krzysztof Gajowiak z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Ślubowanie złożyło 24 radnych, gdyż Krzysztof Wójcik zrzekł się miejsca w radzie w związku z wyborem na stanowisko prezydenta miasta. Radni musieli więc podjąć uchwałę, stwierdzającą wygaśnięcie jego mandatu.
Po złożeniu ślubowania i oficjalnym objęciu urzędu prezydent Krzysztof Wójcik przyjmował gratulacje.Zdjęcie: Tomasz Szemalikowski |
Doszło więc do ciekawej sytuacji. Obejmująca miejsce Wójcika w radzie Grażyna Żabska zaprzysiężona może zostać dopiero na kolejnej sesji. Tak więc na pierwszym posiedzeniu rządząca koalicja SLD i Wspólnego Bytomia oraz opozycja tworzona przez Porozumienie dla Bytomia i "Razem" miały po tyle samo - dwanaście - głosów. Teoretycznie więc opozycja mogła zablokować wybór na przewodniczącego Rady Miejskiej zgłoszonego przez Sojusz Lewicy Demokratycznej Jana Kazimierza Czubaka. Nic takiego jednak się nie stało. Czubak był jedynym kandydatem i w tajnym głosowaniu poparło go 15 radnych. Przeciw było 9. Tak więc za wyborem Czubaka głosowało co najmniej 3 przedstawicieli opozycji. Według nieoficjalnych informacji był to owoc politycznej umowy. Za poparcie Czubaka oraz wiceprzewodniczących Rady Miejskiej z koalicji opozycja otrzymała stanowiska trzech wiceprzewodniczących komisji rady miejskiej. Przypaść one mają Andrzejowi Dobroniowi (komisja prawa i porządku publicznego), Marcinowi Stryjeckiemu (komisja regulaminowa) oraz Adamowi Szewcowi (komisja rewizyjna). Oprócz tego - zgodnie z tym co napisaliśmy tydzień wcześniej - Janusz Michura z opozycyjnego "Razem" został zaakceptowany na funkcję wiceprzewodniczącego rady miejskiej.
Na stanowiska wiceprzewodniczących rady kandydowali
Lesław Jankiewicz (SLD, wiceprzewodniczący w poprzedniej kadencji),
Janusz Michura ("Razem", wiceprzewodniczący w poprzedniej kadencji) oraz
Kazimierz Bartkowiak (Wspólny Bytom, w poprzedniej kadencji wiceprezydent miasta). Wszyscy zostali wybrani, otrzymując następujące poparcie: Jankiewicz 14 głosów za, 10 przeciw; Bartkowiak 16 głosów za, 8 przeciw;Michura 15 głosów za, 9 przeciw.
Wspólny Bytom wciąż u steru. Kazimierzowi Bartkowiakowi gratuluje Janusz Binkiewicz. |
Następnie sędzia Grzegorz Korfanty wręczył Krzysztofowi Wójcikowi zaświadczenie o wyborze na prezydenta miasta Bytomia.
Krzysztof Wójcik złożył ślubowanie następującej treści:
"Obejmując urząd prezydenta miasta, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta." Prezydent miasta odebrał liczne gratulacje oraz - podobnie jak nowo wybrany przewodniczący rady miejskiej i jego zastępcy - otrzymał bukiet kwiatów. Jedną z jego pierwszych decyzji było powołanie wiceprezydentów. Zostali nimi
Marian Stajno oraz
Zdzisław Marchwiński.
Kolejna sesja Rady Miejskiej Bytomia odbędzie się w środę 27 listopada o godz. 10. W jej trakcie powołane zostaną komisje rady miejskiej oraz ślubowanie złoży Grażyna Żabska. Na stronie 9 zamieszczamy zdjęcie nowo wybranych radnych Bytomia.
(MH)
Wiadomość zaczerpnięta z
Życia Bytomskiego.