Akademos w nowym składzie.
Dotychczas mężczyźni obecni na koncertach bytomskiego kwartetu "Akademos" mogli zachwycać się nie tylko znakomitymi wykonaniami utworów, ale również urodą czterech artystek. Od stycznia, kiedy w skład zespołu wszedł Krzysztof Lasoń, kobieca część widowni także może czuć się usatysfakcjonowana.
Przez kilka miesięcy, od kiedy jedna ze skrzypaczek -
Irena Kalinowska-Grohs złamała rękę, "Akademos" funkcjonował jako trio. W okrojonym składzie -
Joanna Stelmach (skrzypce),
Aleksandra Batog (altówka) i
Danuta Sobik-Ptok (wiolonczela) - zespół grał swoje koncerty zarówno za granicą: we Włoszech i Rumunii, jak i w Polsce: w Zamościu, Toruniu, Raciborzu, Katowicach, Chorzowie i Bytomiu. Od stycznia do składu zespołu dołączył Krzysztof Lasoń, syn mieszkającego w Bytomiu wybitnego kompozytora Aleksandra Lasonia.
- Kwartet od kilku lat współtworzy Orkiestrę Muzyki Nowej, w której gra Krzysztof Lasoń. Niejednokrotnie mieliśmy okazję uczestniczyć wspólnie w wielu nagraniach i koncertach. Ze zgraniem nie było więc problemów - mówi
Krzysztof Batog, menedżer "Akademosa".
Od stycznia pierwszym skrzypkiem "Akademosa" jest Krzysztof Lasoń.Zdjęcie: Wojciech Łysko |
Krzysztof Lasoń jest absolwentem bytomskiej szkoły muzycznej i Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie odbywa studia podyplomowe w austriackim Grazu. W nowym składzie kwartet wystąpił już podczas Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, na festiwalu Ars Cameralis Silesiae Superioris i podczas New Music Marathon w Pradze. Wkrótce zespół wyjeżdża do Niemiec na koncerty zorganizowane przez instytucję Ars Cameralis, prezentujące województwo śląskie w Nadrenii Północnej-Westfalii. Później członkowie zespołu w składzie Orkiestry Muzyki Nowej wystąpią w Studiu S1 w Warszawie na koncercie z okazji rocznicy założenia ZAiKS-u, który będzie bezpośrednio transmitowany w drugim programie Polskiego Radia.
- Bardzo ważny będzie dla nas kwietniowy występ podczas Central-European Music Festival w słowackiej Žilinie. To jeszcze pokłosie pierwszej nagrody, którą kwartet otrzymał na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Caltanisetta we Włoszech, w grudniu 2000 roku. Występ na forum laureatów czeka nas również w maju, na Festiwalu Bachowskim w Lipsku - opowiada Batog.
Pod koniec kwietnia mamy zaplanowane nagrania płytowe w składzie Orkiestry Muzyki Nowej.
- Będzie to płyta zawierająca utwory kompozytorów związanych ze Śląskiem: Aleksandra Lasonia, Eugeniusza Knapika, Bolesława Szabelskiego, Marcela Chyrzyńskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Nagrywamy ją dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Co prawda nasze wykonania znalazły się już na kilku płytach wydawanych przez festiwal Warszawska Jesień, jak i w archiwum nagrań drugiego programu Polskiego Radia, ale ta płyta będzie pierwszą wydaną z inicjatywy samej Orkiestry Muzyki Nowej, która dostępna będzie w sprzedaży - tłumaczy Batog. Płyta ukaże się na początku czerwca. Nagranie będzie miało miejsce w Katowicach. Wyda ją zajmująca się nagraniami muzyki klasycznej firma fonograficzna DUX.
(KaMa)
Wiadomość zaczerpnięta z
Życia Bytomskiego.