Komitet na urodziny.
W przyszłym roku obchodzony będzie jubileusz 750-lecia Bytomia. Najbardziej znani bytomianie utworzyli Społeczny Komitet Obchodów 750-lecia Nadania Bytomiowi Praw Miejskich. Zaproszenia do udziału w jego pracach przyjęli m.in. najbardziej znani ludzie nauki i kultury.
W skład Komitetu weszli i zaproszenie do udziału w jego pracach przyjęli:
Mieczysław Dobkowski - dyrektor Muzeum Górnośląskiego, prof. dr hab.
Jan Drabina - prezes Towarzystwa Miłośników Bytomia,
Maciej Droń - publicysta,
Jacek Janas - prezes Zespołu Elektrociepłowni Bytom,
Marcin Hałaś - redaktor naczelny "Życia Bytomskiego",
Piotr Koj - przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, ks.
Piotr Kopiec - proboszcz parafii NMP przy Rynku, ks. dr
Hubert Kowol - emerytowany proboszcz parafii św. Barbary,
Aleksander Lasoń - kompozytor,
Jacek Łumiński - dyrektor Śląskiego Teatru Tańca, prof. dr hab.
Piotr Obrączka - polonista,
Tadeusz Serafin - dyrektor Opery Śląskiej, prof. dr hab. n. med.
Aleksander Sieroń - prorektor Śląskiej Akademii Medycznej,
Józef Wiśniewski - prezes Bytomskiej Unii Sportu,
Magdalena Wichrowska - właścicielka galerii "Stalowe Anioły". W przyszłości Komitet zostanie poszerzony o kolejne osoby.
Członkowie Komitetu spotkają się w sali kolumnowej Muzeum Górnośląskiego.Zdjęcie: Wojciech Łysko |
Zadaniem Komitetu, który po raz pierwszy w pełnym gronie zbierze się w pierwszej połowie kwietnia w sali kolumnowej Muzeum Górnośląskiego będzie proponowanie takiej formuły rocznicowych obchodów, by ich treść stanowiła prezentacja zachowanego, duchowego i materialnego, dorobku z górą siedemsetletniej przeszłości Bytomia jako miasta europejskiego. Sięgając w przeszłość - poprzez organizację i animowanie przedsięwzięć kulturalnych, naukowych i edukacyjnych - nie należy zapominać o osiągnięciach współczesnych bytomian we wszystkich obszarach życia społecznego, naukowego i kulturalnego, jak również o tych, którzy, rozsiani po świecie, są bytomianami duchowymi. Inicjatorzy powołania Komitetu oraz jego uczestnicy pragną współpracować z władzami miasta oraz wszystkimi osobami i instytucjami, pragnącymi włączyć się w przygotowanie jubileuszowych obchodów.
Od tego numeru "Życia Bytomskiego" rozpoczynamy druk felietonów profesora Jana Drabiny zatytułowanych "Bytom przed Jubileuszem". Nasza redakcja zorganizuje również plebiscyt, mający wyłonić tych bytomian, których współcześni mieszkańcy naszego miasta uważają za szczególny powód do dumy.
(mh)
Wiadomość zaczerpnięta z
Życia Bytomskiego.