Teraz tańczą dzieci.
W sobotę 28 maja na scenie Bytomskiego Centrum Kultury odbędzie się koncert finałowy projektu "Zatańcz także ty". Wystąpią w nim uczniowie, którzy od lutego w piętnastu bytomskich szkołach podstawowych uczą się tańczyć i poznają historię tej dziedziny sztuki pod okiem nauczycieli Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej.
Autorkami projektu "Zatańcz także i Ty. Pierwszy krok w tańcu, pierwszy krok w kulturę" są
Barbara Pietkiewicz ze Stowarzyszenia Dom Nowej Kultury oraz
Bożena Kociołkowska, zastępca dyrektora do spraw artystycznych bytomskiej "Baletówki".
- Planując nasze zamierzenie liczyliśmy na spontaniczność młodych ludzi. Trzeba bowiem pamiętać, że dzieci w wieku 8 do 12 lat bardzo chętnie uczestniczą w niestandardowych zajęciach pozalekcyjnych, których niestety z braku funduszy jest coraz mniej. Przygodą z tańcem zainteresowało się w sumie około 500 uczniów. Najbardziej wytrwali, którzy regularnie uczestniczą w zajęciach organizowanych od 10 lutego do ostatnich dni maja wezmą udział w wielkim finałowym spektaklu na scenie Bytomskiego Centrum Kultury - tłumaczy Bożena Kociołkowska.
Podczas organizowanych dwa lub trzy razy w tygodniu zajęć w "podstawówkach" dzieci ćwiczyły układy taneczne, których najciekawsze elementy zostaną wykorzystane podczas finałowego koncertu. Niezależnie od tego szkoły organizują na przykład konkursy plastyczne o tematyce poświęconej tańcowi.
- Pomysł na zorganizowanie takiej imprezy zaczerpnęłyśmy od Francuzów. Liczymy, że akcja będzie miała charakter "kroczący", czyli zostanie powtórzona w innych miastach. Dla mnie jest to jeszcze jedna forma promocji Bytomia. Ważne, że w skali kraju jesteśmy pierwsi, a finałowy koncert będzie transmitowany w ogólnopolskiej telewizji - cieszy się Bożena Kociołkowska.
Zajęcia dla najmłodszych w Szkole Podstawowej nr 42.Zdjęcie: Wojciech Łysko |
Dwa razy w tygodniu taneczne zajęcia odbywają się w Szkole Podstawowej nr 42. Prowadzą je
Teresa Koczwara, nauczycielka szkoły baletowej oraz
Ewa Kościecha, wychowawczyni klasy II.
- Dzieci są naprawdę wspaniałe i bardzo miło się z nimi pracuje. Moja grupka składa się wyłącznie z drugoklasistów, którzy taniec traktują jako świetną zabawę. Same zajęcia staram się zresztą poprowadzić w taki sposób, aby naukę przeplatać z rozrywką. Po frekwencji na organizowanych dwa razy w tygodniu spotkaniach widać, że metoda ta się sprawdziła - mówi Teresa Koczwara.
Jedną z uczestniczek prowadzonych od lutego warsztatów była
Kasia Picz. Zdaniem wychowawczyni dziewczynka jest bardzo uzdolniona muzycznie, bowiem uczy się również gry na fortepianie i uczęszcza do koła muzycznego.
- Na warsztaty zapisałam się z ciekawości by zobaczyć jak się tańczy. Zajęcia szybko mi się spodobały. Nauczyłam się tańców ludowych i nowoczesnych. Razem z koleżankami i nielicznymi w naszym gronie kolegami przygotowaliśmy przedstawienie "Małpia rodzina". Zabawa jest naprawdę świetna - opowiadała Kasia.
(js)
Artykuł zaczerpnięty z
Życia Bytomskiego - www.zyciebytomskie.pl.