główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Aktualności ogólne

Noclegi


W I A D O M O Ś Ć

Nurkować każdy może.

Logo Kuriera Bytomskiego.
Płetwonurkowie z bytomskiego klubu Mors wyłowili z wody średniowieczną łódź. Pod wodą odnaleźli też butelki sprzed kilkuset lat oraz deski z burty szwedzkiego okrętu, który zatonął w bitwie pod Oliwą.

Klub Działalności Podwodnej Mors przy bytomskim oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, założyli w 1966 roku miłośnicy nurkowania. Do klubu należało początkowo kilkadziesiąt osób. Dziś Mors ma 20 stałych członków. - Kiedyś byliśmy jednym z dwóch klubów płetwonurkowych w Bytomiu. Dziś w mieście działa aż pięć klubów nurkowych - wyjaśnia Stanisław Potuczek, aktualny prezes klubu Mors.

Członkiem klubu płetwonurków może zostać każdy. Wystarczy zapisać się do PTTK. Poddać się badaniom lekarskim w przychodni sportowej. A następnie zaliczyć kurs szkoleniowy. Kursy organizowane podczas obozów letnich trwają 10 dni. W zimie kandydat na nurka przez pięć weekendów musi uczyć się nurkowania. Składka miesięczna za przynależność do klubu Mors wynosi 30 zł.

W zamian za to członkowie klubu mogą korzystać z czterech nowoczesnych zestawów butlowych do oddychania oraz 15 starszych. - Starsze zestawy do oddychania składaja się z trzech butli wypełnionych powietrzem. Nowszy zestaw to jedna butla. W butli znajduje się mieszanina azotu, tlenu, dwutlenku wegla. To nieprawda, że płetwonukowie oddychają pod wodą samym tlenem – tłumaczy Stanisław Potuczek, prezes Morsa. Do dyspozycji są też kombinezony do nurkowania. Jednak większość członków klubu ma własny sprzęt do zwiedzania głębin. Dobry kombinezon i zestaw do oddychania kosztuje nawet 5 tys. zł. Ale większość nurków korzysta ze sprzętu używanego, który jest tańszy i niezawodny. Do nurkowania w nowoczesnym sprzęcie nie jest potrzebna tak dobra kondycja fizyczna jak kiedyś.

Jeszcze w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia płetwonurkowie z Morsa zarabiali pieniądze wykonując roboty podwodne. Nurkowali w zbiornikach wodnych elektrowni Łagisza i Miechowice. Czyścili podwodne rurociągi, naprawiali zasuwy. Dziś zleceń prawie nie ma. Firmy ogłaszają przetargi na roboty pod wodą. W razie uszkodzenia instalacji, elektrownie żądają od nurków odszkodowań. Dlatego działalność klubu Mors utrzymywana jest ze składek członków.
Dwa razy w roku płetwonurkowie z klubu Mors przy bytomskim oddziale PTTK nurkują w Żabich Dołach. W ramach akcji sprzątania świata wyławiają z dna zbiorników lodówki, rowery, butelki i stare opony. Niekiedy w wodzie znajduje się i wrak samochodu. Jednak trudno go wyciągnąć na powierzchnię.
Co roku płetwonurkowie wyjeżdżają nad Bałtyk penetrować wraki. W latach 70. XX wieku bytomscy nurkowie badali wrak Solena, szwedzkiego okrętu zatopionego w bitwie pod Oliwą. Do dziś w klubie można oglądać butelki wyłowione z Solena i szczątki drewnianej burty oraz blok linowy. Średniowieczną łódź dłubaną, wyłowioną w jeziorze Powidze bytomscy nurkowie musieli oddać do muzeum. Szczególnie interesujące dla nurków są penetracje wraków statków zatopionych podczas II wojny światowej. Dużo wraków znajduje się na dnie Bałtyku.

Ale zwiedzanie głębin jest także związane z ryzykiem. - Kiedyś zwiedzałem wrak trałowca leżący na dnie Bałtyku u wybrzeży Helu. Na głębokości 40 metrów mojemu współpartnerowi zabrakło powietrza w butli. Musieliśmy wynurzać się ustawieni naprzeciwko siebie i oddychać na zmianę powietrzem z jednej butli - wspomina Stanisław Potuczek. Aktualny prezes Morsa nurkuje od 1986 roku. Ma prawo zanurzyć się na głębokość 40 metrów. Jednak dwóch członków Morsa utopiło się podczas nurkowania. Pierwszy w 1978 roku. Drugi w 1991 roku w Solinie. - Młody nurek najprawdopodobniej zagubił się na dnie z powodu mętnej wody - mówi Ireneusz Twarkowski, prezes bytomskiego oddziału PTTK.

W zbiorach Morsa są również langusty, koralowce i stare amfory. Eksponaty te wyłowili z dna ciepłych mórz członkowie klubu, podczas indywidualnych wyjazdów wakacyjnych. - Nurkowanie w ciepłych morzach jest atrakcyjne. A zachęcają do tego filmy w telewizji - opowiada Marian Więcław, instruktor nurkowania i lekarz ds. nurkowych. Pan Więcław nurkuje od 33 lat. Jest wychowankiem Morsa. Nurkować za granicą zaczął podczas studiów medycznych. W Śląskiej Akademii Medycznej w Rokitnicy działał kiedyś prężnie klub płetwonurkowy. Marian Więcław nurkował nawet w morzach przy brzegach Australii.

Nurkowie z Morsa organizują też nocne nurkowania w zalewie Nakło-Chechło. W zimie nurkują pod lodem w Pogorii.

RYCH

Artykuł zaczerpnięty z Kuriera Bytomskiego.

K O M E N T A R Z E
[1] ~Slawcio odpowiada na informację główną 2004-03-10 19:52:51 
 
czy Ci nurkowie z Morsa wypływają na powierznie
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[2] ~NAIRAM odpowiada na komentarz nr. 1 2004-07-09 19:30:52 
 
A dlaczego mają nie wypływać.!? Wszystkie wątpliwości najlepiej wyjaśnić u źródła i z pełnym nazwiskiem osoby zainteresowanej. Zapraszamy do siedziby Klubu w każdą środę o godz.19 - 20. z poważaniem instruktor
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[3] ~Max odpowiada na informację główną 2004-07-28 20:50:10 
 
prosze o adres numer tel kontaktowy klubu Mors fanatyk nurkowania
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[4] ~MARIAN odpowiada na komentarz nr. 3 2004-08-25 15:45:28 
 
Telefon kontaktowy 0691937692 lub e-mail nairam.w@onet.pl dla fanatyków nurkowania
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[5] ~FOKA odpowiada na informację główną 2004-11-28 23:18:55 
 
Dlaczego tak mało wiadomości jest na mieście odnośnie działalności Waszego klubu, jaka jest tego przyczyna, może za mało współpracujecie z prasą lokalną oraz władzami gminy. Wszystkiego najlepszego w dalszej działalności od nowicjusz nurkowania . Ps. proszę o odpowiedź
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[6] ~Barnab odpowiada na komentarz nr. 5 2005-01-09 21:27:10 
 
Relację z imprez organizowanych przez KDP MORS można czasem znaleść na łamach Życia Bytomskiego i Dziennika Zachodniego oraz oczywiście na naszej stronie internetowej: http://www.mors-bytom.prv.pl/ strona jest może jeszcze trochę mało aktualna ale w przeciągu najbliższego miesiąca powinno sie to zmienić. Postaramy się również poprawić naszą "widoczność" w lokalnej prasie.... ale to już zależy również od sił wyższych.ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ENTUZJASTÓW NURKOWANIA W KAŻDĄ ŚRODĘ OD GODZINY 19 do 20 DO SIEDZIBY KLUBU DZIAŁALNOŚCI PODWODNEJ MORS (BYTOM Ul PIEKARSKA 25)
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[7] ~OBSERWATOR odpowiada na komentarz nr. 6 2005-04-06 01:16:55 
 
Strona jest bardzo kiepska i nie działa prawidłowo, osoba nadzorująca stronę to chyba totalny laik, miesiac już dawno minął i nic nie widać nowego jak tak działa klub to tylko pozazdrościć wszystkim członkom???
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[14] ~Nur odpowiada na komentarz nr. 6 2011-05-13 08:29:14 
 
Bardzo fajna sprawa cieszyć się można że zajmujecie się młodzieżą z naszego miasta, szkoda że przedstawiciele nie pomagają w tej sprawie
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[8] ~nairam odpowiada na komentarz nr. 5 2005-05-16 23:56:15 
 
Jeżeli FOCZKA jest nowicjuszem tego sportu to wszystko jest do wybaczenia, szkoda tylko że tak trudno trafić do konkretnej kompetentnej osoby w KLUBIE,. W prasie pojawiają się wiadomości o działaniach ważnych dla KLUBU, nie można wymagać codziennych informacji obłachych sprawach
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[9] ~dz1adek odpowiada na informację główną 2006-12-13 13:39:15 
 
Witam mam pytanie, czy w Bytomiu jest klub morsa??(kąpiele w zimnej wodzie) bo znalazłem artykuł o klubie morsa ale nurków. Jeśli jest to proszę o namiary na ten klub. Z góry dziękuje
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[10] ~czytelnik odpowiada na informację główną 2007-01-28 00:40:12 
 
Pan Potuczek nie jest prezesem Morsa zle informacje Panie redaktorze
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[11] ~lola odpowiada na informację główną 2008-02-23 21:21:39 
 
jak sie skontktowac z klubem. prosze o num. tel
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[12] ~Kasia odpowiada na informację główną 2010-01-13 15:18:25 
 
Wspaniala sprawa i chetnie skorzystam prosze o podanie kontaktu
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[13] ~Moko odpowiada na komentarz nr. 12 2010-07-04 15:04:21 
 
Najlepiej trafić do siedziby klubu w każdą środę po 19-tej
 
 odpowiedz na ten komentarz  
[15] ~Pegaz odpowiada na komentarz nr. 13 2011-05-13 08:35:38 
 
Działalność jak najbardziej wskazana a kontakt dla osób chcących do osiągnięcia na stronce www.mors-bytom.prv.pl
 
 odpowiedz na ten komentarz  

 
   
   
redakcja reklama kontakt