główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Aktualności ogólne

Noclegi


W I A D O M O Ś Ć

Klasyka też fajna.

Logo Życia Bytomskiego.
Sabina Zychowicz należy do tej grupy nauczycieli, którzy potrafią zarazić uczniów swoją pasją i zaproponować im coś więcej niż obowiązkowe lekcje. Od trzech lat prowadzi w I Liceum Ogólnokształcącym Klub Melomana - zajęcia dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę o muzyce klasycznej, wyrobić sobie nawyk chodzenia do Opery czy Filharmonii. Wśród swoich wychowanków ma już kilku laureatów centralnego szczebla Olimpiady Artystycznej.

Anna Zug, laureatka pierwszego miejsca w Polsce na odbywającej się trzy lata temu Olimpiadzie Artystycznej, Anna Osińska, zdobywczyni drugiej lokaty rok później oraz ubiegłoroczny laureat drugiego miejsca - Szymon Kostek - wszyscy ci uczniowie to wychowankowie pani Sabiny. Warto dodać, że Szymon osiągnął swój niebagatelny sukces w roku, w którym z licealnego programu wycofano w ogóle muzykę. To między innymi olimpijskie sukcesy uczniów Sabiny Zychowicz sprawiły, że w prestiżowym rankingu "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" I LO sklasyfikowano na 9. miejscu wśród szkół województwa śląskiego.

Pani Sabina w "Smoleniu" uczy od 1996 roku. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Katowicach. Szkolny Klub Melomana prowadzi konsekwentnie od trzech lat. Kiedy zaczynała uczyć, program zakładał dwie lekcje muzyki tygodniowo tylko dla pierwszych klas. W 2001 roku przedmiot wycofano w ogóle. Obecnie licealiści mają zajęcia z tak zwanej wiedzy o kulturze, która obejmuje wiadomości m.in. o muzyce, teatrze i filmie. - Program jest tak okrojony, że nie sposób przerobić całego materiału na lekcjach, a już tym bardziej wysłuchać wszystkich utworów, kiedy czasem jeden trwa godzinę - tłumaczy pani Sabina. - Zwłaszcza uczniowie zamierzający startować w Olimpiadzie Artystycznej nie mają szans w ramach lekcji zdobyć całej niezbędnej im wiedzy z dziedziny historii muzyki, począwszy od średniowiecza po współczesność i osłuchać się w klasycznych utworach. Dlatego powstał Klub Melomana. Początkowo w zajęciach uczestniczyli tylko zainteresowani olimpiadą, potem dołączyli ci, którzy po prostu chcieli poszerzyć swoją wiedzę o muzyce klasycznej i nauczyć się rozróżniania poszczególnych utworów - dodaje.


Sabina Zychowicz może być dumna ze swoich uczniów.

Zdjęcie: Tomasz Szemalikowski



Do Klubu Melomana zapisanych jest obecnie szesnastu uczniów, stałych bywalców jest ośmiu. Na uczestniczenie w zajęciach przeznaczają po lekcjach dwie godziny tygodniowo. Spotkania odbywają się nie tylko w szkole. Uczniowie chodzą też na koncerty do Szkoły Muzycznej, Opery czy Filharmonii. Nie muszą umieć grać ani śpiewać, w klubie uczą się przede wszystkim słuchać, rozróżniać sonaty, symfonie, koncerty i kojarzyć je z właściwymi epokami i wydarzeniami historycznymi. Na zajęcia zapisali się też ostatnio uczniowie IV LO. - Myślę, że te zajęcia dają młodzieży dużo przyjemności. W tym wieku, wbrew pozorom, młody człowiek chłonny jest takiej muzyki. Niejednokrotnie uczniowie dopiero w liceum odkrywają muzykę klasyczną, bowiem wcześniej nie było nikogo, kto mógłby im zaszczepić tę pasję. Niektórzy pierwszy raz mają okazję pójść do Opery, czy na koncert. To inna muzyka od dyskotekowej, ale uczniowie odkrywają, że to fajne i bardzo im odpowiada - przekonuje Sabina Zychowicz. - Dla mnie to taki mały sukces, gdy uczniowie klas wyższych, którzy już nie mają ze mną lekcji, nie przychodzą już po piątkę, szóstkę czy plusa, a po prostu zwracają się z prośbą o wypożyczenie jakiejś płyty, bezinteresownie przychodzą do klubu, by poszerzyć swoją wiedzę. Młodzież ma słuch, poczucie estetyki i gust muzyczny. Nieraz nawet o tym nie wie. Trzeba ich tylko ukierunkować - twierdzi nauczycielka.

W tym roku do drugiego etapu Olimpiady Artystycznej zakwalifikowało się pięciu wychowanków pani Sabiny, trzech "smoleniaków" i dwóch uczniów IV LO. Okręgowe eliminacje odbywać będą się między 6 a 8 lutego w Katowicach. Jeśli przejdą ten etap, pojadą na finał do Warszawy. Nagrodami są indeksy na wybrane kierunki szkół wyższych.

Poza Klubem Melomana od 1996 roku Sabina Zychowicz prowadzi też w I LO chór mieszany, liczący 52 uczniów. Chór uświetnia swoim śpiewem szkolne uroczystości, ostatnio przygotował koncert dla rodziców zatytułowany "Pożegnanie z kolędą".

(KAMA)


Wiadomość zaczerpnięta z Życia Bytomskiego.

D O D A J   K O M E N T A R Z
Twój komentarz:
Twój nick:Twój e-mail:

 
   
   
redakcja reklama kontakt