główna aktualności hydepark sport ogłoszenia puby gsm kino szukaj moje miasto
AKTUALNOŚCI archiwum zaproponuj sidebar SPORT hokej piłka MOJE MIASTO załóż konto przypominanie hasła regulamin faq OGŁOSZENIA twoje ogłoszenia dodaj ogłoszenie pokaż ogłoszenia szukaj w ogłoszeniach GSM ROZRYWKA puby kawiarenki internetowe hydepark widokówka film sztuki głosowania KULTURA bytomskie centrum kultury kino gloria kinoteatr bałtyk miejska biblioteka publiczna muzeum górnośląskie opera śląska śląski teatr tańca KALENDARZ dodaj wydarzenia MIASTO urząd miejski noclegi SZUKAJ
M E N U

Aktualności ogólne

Noclegi


W I A D O M O Ś Ć

Akademos w nowym składzie.

Logo Życia Bytomskiego.
Dotychczas mężczyźni obecni na koncertach bytomskiego kwartetu "Akademos" mogli zachwycać się nie tylko znakomitymi wykonaniami utworów, ale również urodą czterech artystek. Od stycznia, kiedy w skład zespołu wszedł Krzysztof Lasoń, kobieca część widowni także może czuć się usatysfakcjonowana.

Przez kilka miesięcy, od kiedy jedna ze skrzypaczek - Irena Kalinowska-Grohs złamała rękę, "Akademos" funkcjonował jako trio. W okrojonym składzie - Joanna Stelmach (skrzypce), Aleksandra Batog (altówka) i Danuta Sobik-Ptok (wiolonczela) - zespół grał swoje koncerty zarówno za granicą: we Włoszech i Rumunii, jak i w Polsce: w Zamościu, Toruniu, Raciborzu, Katowicach, Chorzowie i Bytomiu. Od stycznia do składu zespołu dołączył Krzysztof Lasoń, syn mieszkającego w Bytomiu wybitnego kompozytora Aleksandra Lasonia. - Kwartet od kilku lat współtworzy Orkiestrę Muzyki Nowej, w której gra Krzysztof Lasoń. Niejednokrotnie mieliśmy okazję uczestniczyć wspólnie w wielu nagraniach i koncertach. Ze zgraniem nie było więc problemów - mówi Krzysztof Batog, menedżer "Akademosa".


Od stycznia pierwszym skrzypkiem "Akademosa" jest Krzysztof Lasoń.

Zdjęcie: Wojciech Łysko



Krzysztof Lasoń jest absolwentem bytomskiej szkoły muzycznej i Akademii Muzycznej w Katowicach. Obecnie odbywa studia podyplomowe w austriackim Grazu. W nowym składzie kwartet wystąpił już podczas Śląskich Dni Muzyki Współczesnej, na festiwalu Ars Cameralis Silesiae Superioris i podczas New Music Marathon w Pradze. Wkrótce zespół wyjeżdża do Niemiec na koncerty zorganizowane przez instytucję Ars Cameralis, prezentujące województwo śląskie w Nadrenii Północnej-Westfalii. Później członkowie zespołu w składzie Orkiestry Muzyki Nowej wystąpią w Studiu S1 w Warszawie na koncercie z okazji rocznicy założenia ZAiKS-u, który będzie bezpośrednio transmitowany w drugim programie Polskiego Radia. - Bardzo ważny będzie dla nas kwietniowy występ podczas Central-European Music Festival w słowackiej Žilinie. To jeszcze pokłosie pierwszej nagrody, którą kwartet otrzymał na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Caltanisetta we Włoszech, w grudniu 2000 roku. Występ na forum laureatów czeka nas również w maju, na Festiwalu Bachowskim w Lipsku - opowiada Batog.

Pod koniec kwietnia mamy zaplanowane nagrania płytowe w składzie Orkiestry Muzyki Nowej. - Będzie to płyta zawierająca utwory kompozytorów związanych ze Śląskiem: Aleksandra Lasonia, Eugeniusza Knapika, Bolesława Szabelskiego, Marcela Chyrzyńskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Nagrywamy ją dla Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Co prawda nasze wykonania znalazły się już na kilku płytach wydawanych przez festiwal Warszawska Jesień, jak i w archiwum nagrań drugiego programu Polskiego Radia, ale ta płyta będzie pierwszą wydaną z inicjatywy samej Orkiestry Muzyki Nowej, która dostępna będzie w sprzedaży - tłumaczy Batog. Płyta ukaże się na początku czerwca. Nagranie będzie miało miejsce w Katowicach. Wyda ją zajmująca się nagraniami muzyki klasycznej firma fonograficzna DUX.

(KaMa)


Wiadomość zaczerpnięta z Życia Bytomskiego.

D O D A J   K O M E N T A R Z
Twój komentarz:
Twój nick:Twój e-mail:

 
   
   
redakcja reklama kontakt