Powiatowy Urząd Pracy - szansa dla bezrobotnych.
Zaledwie kilka dni temu Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu otrzymał decyzję z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej przyznającą limit 5 mln zł do rozdysponowania w bieżącym roku.
Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu wspólnie z władzami Miasta czynił intensywne starania w celu pozyskania jak największej kwoty środków finansowych przeznaczonych na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Przyznane środki finansowe z pewnością w znacznym stopniu przyczynią się do zaktywizowania bytomskiego rynku pracy. Dzięki nim będzie możliwość refundacji pracodawcom tworzącym nowe miejsca pracy części kosztów zatrudnienia pracowników, jak również wielu bezrobotnych będzie mogło skorzystać z możliwości podniesienia swoich kwalifikacji zawodowych poprzez szkolenia organizowane przez Urząd.
Obraz bezrobociaSytuacja, która obecnie panuje na rynku pracy jest sytuacją trudną dla wielu polskich rodzin. Liczba pracujących w gospodarce narodowej spadła do bardzo niskiego poziomu. W latach 1999 – 2001 miał miejsce spadek liczby pracujących o ponad 1 mln osób (6,9%) oraz wzrost liczby bezrobotnych o 70,1%.
Wzrost poziomu bezrobocia nie pozostaje bez wpływu na utrwalanie się negatywnych cech w strukturze bezrobocia. Zalicza się do nich wysoki odsetek ludzi młodych, niski poziom kwalifikacji bezrobotnych oraz długotrwałe pozostawanie bez pracy. Osoby w wieku do 34 lat stanowią ponad połowę całej populacji bezrobotnych, z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz podstawowym i niepełnym podstawowym ponad 69%, a pozostający bez pracy powyżej roku, to ponad 48% ogółu bezrobotnych.
Na niekorzystną sytuację na rynku pracy ma wpływ zarówno recesja, jak i wyż demograficzny oraz niska wydajność firm. Według licznych analiz do 2005 roku szkoły opuści 900 tys. absolwentów. Na razie nie ma dla nich nowych, szerszych perspektyw zatrudnienia. Pracodawcy nie chcą tworzyć nowych etatów, gdyż płacą wysokie składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, emerytalne pracowników oraz na Fundusz Pracy.
Poszukiwani pracownicyMała liczba miejsc pracy powoduje, że na każde spotkanie w sprawie zatrudnienia zgłaszają się setki osób, a bywa, że nikt nie dostaje posady. Zmieniają się oczekiwania, coraz bardziej rosną wymagania pracodawców względem potencjalnych pracowników.
Nie wystarczy angielski i komputer, wyższe wykształcenie – dziś trzeba prezentować sobą coś wyjątkowego. Pracodawca chce gwarancji, że pracownik przyniesie mu zysk.
W Polsce, według ekspertów ds. rynku pracy, wciąż poszukiwani są: sprzedawcy, specjaliści ds. marketingu, menadżerowie małych i średnich firm, informatycy, doradcy podatkowi, doświadczeni dziennikarze. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że nowe miejsca pracy powstaną przy budowie autostrad i mieszkań, na budowie powinni więc znaleźć pracę inżynierowie, architekci, robotnicy.
Praca w Unii EuropejskiejSzansę na poprawę obecnej sytuacji na rynku pracy stanowi strategia rozwoju gospodarki Rządu Polskiego, a także wejście naszego kraju w struktury Unii Europejskiej, co tym samym zwiększy obszar poszukiwań zatrudnienia o rynki europejskie. Jednakże należy pamiętać, że otwarcie się nowych rynków pracy, to nie tylko nowe szanse dla bezrobotnych Polaków, ale także ogromne wymagania względem nich. Musimy, więc stać się społeczeństwem informacyjnym, aby sprostać oczekiwaniom. W tej nowej rzeczywistości będą musiały również odnaleźć się powiatowe urzędy pracy, by wejść do Unii Europejskiej "z uniesionym czołem", by sprostać wymaganiom partnerów rynków europejskich.
Starania bytomskiego Urzędu PracyDo dnia dzisiejszego Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu podjął już wiele działań, by usprawnić realizację wszystkich zadań, które nakłada ustawa o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu. Istotą jego działalności jest pomoc w zapewnieniu pracodawcom odpowiednio przygotowanej kadry, a osobom bezrobotnym szans na pracę odpowiadającą ich przygotowaniu, możliwościom i oczekiwaniom. Urząd stawia na rozwój usług, które prowadzą do tego celu – pośrednictwa pracy i aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych, jest otwarty na współpracę ze wszystkimi podmiotami działającymi na rzecz aktywności gospodarczej i promocji zatrudnienia.
Stan bezrobocia w BytomiuBezrobocie w Bytomiu utrzymuje się od kilku lat na wysokim poziomie i ciągle wykazuje tendencję rosnącą. Spośród 18.706 bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bytomiu na koniec kwietnia 2003r.:
- 9.669 (51,7%) bezrobotnych stanowią kobiety,
- 14.183 (75,8%) osób poprzednio pracowało,
- 599 (3,2%) zostało zwolnionych z przyczyn dotyczących zakładów pracy,
- 2.989 (15,9%) posiada prawo do zasiłku,
- 644 (3,4%) posiada status absolwenta,
- 352 (1,9%) to osoby niepełnosprawne.
Dzisiaj w Bytomiu bezrobotni stanowią 26,2% wszystkich zdolnych do pracy bytomian. Zarejestrowanych 18.706 osób bezrobotnych, to o 7.348 więcej niż w roku 1999.
Plany Powiatowego Urzędu Pracy w BytomiuUtworzenie Centrum Kariery Zawodowej, które realizować będzie następujące zadania:
- wspieranie Powiatowego Urzędu Pracy w prowadzeniu poradnictwa zawodowego poprzez udzielanie indywidualnych i grupowych porad zawodowych,
- świadczenie wyspecjalizowanych usług w zakresie planowania kariery zawodowej z wykorzystaniem metod psychologicznych i technik audiowizualnych,
- gromadzenie, aktualizowanie, opracowywanie i upowszechnianie informacji zawodowej poprzez stworzenie katalogu zawodów, pracodawców i jednostek szkoleniowych,
- inicjatywy w zakresie outplacementu, działalności wydawniczej, promocyjnej, badawczej, szkoleniowej.
Urząd ma nadzieję na realizację wymienionego projektu, który będzie służył nie tylko mieszkańcom Bytomia, ale również regionu, w ciągu kilku najbliższych lat. Nie są to nadzieje całkiem pozbawione podstaw, w/wym. projekt popierany jest przez Prezydenta Miasta – Pana Krzysztofa Wójcika.
Promowanie samozatrudnienia poprzez:
- utworzenie punktu konsultacyjnego dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą (punkt czynny w budynku Urzędu w każdy wtorek między godziną 1300 a 1500)
- udział w utworzeniu na terenie Urzędu Centrum Informacji Gospodarczej.
Udział w dostosowywaniu ofert edukacyjnych szkół i placówek kształcenia ustawicznego do potrzeb rynku pracy poprzez realizację pilotażowego programu pod nazwą "Rynek pracy w województwie śląskim (nowe metody koordynacji, kształcenia i zatrudnienia)". Badania te Urząd prowadzi we współpracy z Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach oraz Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach.
Ważne telefony Powiatowego Urzędu Pracy:- 281-70-19, 281-33-07,
- prace interwencyjne, roboty publiczne, aktywizacja zawodowa absolwentów tel. wew. 238,
- szkolenia tel. wew. 229,
- doradztwo zawodowe, Klub Pracy tel. wew. 232,
- pośrednictwo pracy tel. wew. 237,
- e-mail: kaby@praca.gov.pl
Zawody przyszłości:- programista komputerowy,
- operator bazy danych,
- analityk systemu komputerowego,
- agent towarzystw ubezpieczeniowych i funduszy emerytalnych,
- kierowca tranzytowy,
- zawody związane z usługami socjalnymi i zdrowotnymi,
- kosmetyczka,
- dietetyczka,
- fizykoterapeuta,
- trener fitness,
- inżynier telematyki.
Za tydzień przedstawimy wszystkie szczegółowe warunki jakie pracodawca musi spełnić, aby otrzymać dofinansowanie przy zatrudnieniu bezrobotnych.Artykuł zaczerpnięty z
Kuriera Bytomskiego.