Europa na Rynku.
Górnicy, harcerze, wojskowi i policjanci przybyli w sobotę 31 maja na bytomski Rynek. Podziwiali z mieszkańcami i politykami, jak na maszcie załopotała flaga Europy.
Beata Wiatrowska, 35-letnia mieszkanka Bytomia. |
Uroczystości wręczenia honorowej flagi Rady Europy bardzo mi się spodobały, bo nareszcie na Rynku coś się działo. Grały orkiestry, maszerowała młodzież. Najbardziej spodobała mi się kolorowa parada młodzieży. Powinno być więcej takich imprez na bytomskim Rynku. |
Już w sobotni poranek na bytomskim Rynku, przed przenośną sceną, przygrywały orkiestry dęte. Na masztach łopotały flagi Polski i Bytomia. W samo południe na scenę weszli radni, władze Bytomia i prezydenci sąsiednich miast. Przybyli senator
Jerzy Markowski i posłowie:
Zbyszek Zaborowski oraz
Wojciech Szarama. Ale najważniejszym gościem była
Kerstin Ekman, honorowy członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Kerstin Ekman przyjechała przekazać władzom Bytomia honorową flagę Rady Europy. Flagę przyznali miastu w kwietniu parlamentarzyści Rady Europy. Rok temu Bytom otrzymał już dyplom europejski.
– Ta nagroda przypieczętowuje wasze zaangażowanie w działania europejskie – powiedziała Kerstin Ekman do bytomian, którzy obserwowali uroczystość. Europejska parlamentarzystka pochwaliła współpracę mieszkańców Bytomia z miastem partnerskim Recklinghausen oraz organizowane w Bytomiu Dni Europejskie. Przypomniała także historię założenia Rady Europy.
– Jeśli spojrzycie na nasz herb, to dostrzeżecie kolory flagi Rady Europy – mówił do bytomian
Krzysztof Wójcik, prezydent Bytomia
– Wierzę, że to dobra wróżba dla naszego miasta.Flagę Rady Europy z rąk Kerstin Ekman odebrali i przy dźwiękach polskiego oraz europejskiego hymnu wciągnęli na maszt
Kamila Matusik i
Rafał Ledzion z 38 Drużyny Harcerskiej w Bytomiu.
– Odczuwałam lekką tremę, gdy niosłam flagę europejską – przyznaje się Kamila Matusik. 15-letnia Kamila, uczennica bytomskiego Gimnazjum nr 2, była jedyną harcerką, która zgłosiła się do pocztu sztandarowego.
– Mnie wylosowano do pocztu spośród kilku chętnych kolegów – dodaje Rafał Ledzion, 16-letni uczeń Gimnazjum nr 2 w Bytomiu. Kamila i Rafał popierają wstąpienie Polski do Unii Europejskiej. Liczą, że we wspólnej Europie łatwiej będzie o pracę.
Po uroczystościach przed sceną przedefilowali uczniowie i uczennice 35 bytomskich szkół. Każda szkoła zaprezentowała inny europejski kraj. Zaczęło się od Austrii i ukazania ludowych strojów i potraw, czyli kawy i sernika po wiedeńsku oraz muzyki austriackich kompozytorów m.in. Mozarta i Strausa. W kolorowym korowodzie nie zabrakło prezentacji europejskich sportowców, zespołów: m.in. Betalesów i Abby. Jechały samochody wykonane przez uczniów samochodówki. A uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 8 nieśli drewnianą makietę okrętu portugalskich konkwiskadorów. W korowodzie szli także w historycznych strojach portugalscy zdobywcy Ameryki Południowej oraz misjonarz.
– Stroje wypożyczyliśmy z Opery Śląskiej, a habit od ojców franciszkanów z pobliskiego klasztoru – śmieje się
Krystyna Skalska, wicedyrektorka Zasadniczej Szkoły Zawodowej nr 8 w Bytomiu. Barwny pochód zamykała reprezentacja Włoch.
- Z całej uroczystości najbardziej podobała mi się parada młodzieży. Nareszcie coś się działo ciekawego na bytomskim Rynku – oceniła ceremonię przekazania flagi Rady Europy 35-letnia
Beata Wiatrowska, mieszkanka śródmieścia Bytomia.
RYCH
Artykuł zaczerpnięty z
Kuriera Bytomskiego.