Żeby pamiętali.
W radzionkowskim Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Śródmiejskiej przygotowano ciekawą wystawę poświęconą wydarzeniom związanym z 13 grudnia 1981 roku. Jej otwarcie miało miejsce w ostatni piątek.
Termin ten wybrano nieprzypadkowo, wszak tego dnia upłynęło 21 lat od wprowadzenia stanu wojennego i przejęcia władzy w Polsce przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, zwaną wówczas powszechnie "Wroną" (już w pierwszych dniach stanu wojennego na murach pojawiły się napisy "Wrona skona"). Autorami radzionkowskiej ekspozycji są historycy
Marek Minas oraz
Jarosław Wroński. Pierwszy jest nauczycielem w liceum, a drugi rzecznikiem prasowym tamtejszego Ratusza. Swe prywatne zbiory udostępnił również
Michał Giergiel, resztę wypożyczono z katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dzięki temu udało się zgromadzić między innymi oryginalne obwieszczenia i plakaty wydane przez ówczesne władze komunistyczne. Na ekspozycji pokazano także "bibułę" - ulotki i wydawnictwa drukowane oraz kolportowane przez działaczy podziemnej "Solidarności", dokumentalne zdjęcia, elementy ubioru funkcjonariuszy MO i ZOMO, odznaczenia oraz szereg innych przedmiotów. Obok nich w specjalnych gablotach wystawiono niesławne pamiątki po PRL, a wśród nich autentyczne kartki na żywność.
Zwiedzających wystawę uczniów w 1981 roku nie było jeszcze na świecie.Zdjęcie: Krzysztof Kamil Malewicz |
Na otwarciu wystawy obecni byli działający w "Solidarności" mieszkańcy Radzionkowa, którzy w momencie wprowadzenia stanu wojennego zostali internowani. Ich wspomnienia stały się ciekawym uzupełnieniem wystawy.
- Moim zdaniem zorganizowanie tego typu ekspozycji było naszym obowiązkiem - mówi dyrektor LO w Radzionkowie Piotr Tyczka.
- Przecież dla obecnych uczniów liceum, a więc osób kilkunastoletnich, stan wojenny jest wydarzeniem prehistorycznym i mało znanym. Gdy czołgi wyjeżdżały na ulice, naszej młodzieży jeszcze nie było na świecie. Musimy jej przypomnieć o 13 grudnia, bo inaczej zapomną o tej dacie lub nie będą wiedzieli, jak wielkie znaczenie miała dla współczesnych losów Polski.(izo)
Wiadomość zaczerpnięta z
Życia Bytomskiego.