Idziemy do Europy.
"ABC Unii Europejskiej" - tak zatytułowane było spotkanie informacyjne o zjednoczonej Europie, które odbyło się 9 maja w Biurze Promocji Bytomia. Podczas spotkania otwarto także wystawę o korzyściach, jakie Polska osiągnęła przed wstąpieniem do Unii Europejskiej.
Organizatorem pięciu spotkań z cyklu "Co każdy bytomianin o Unii wiedzieć powinien?" jest
Młodzieżowe Centrum Edukacji Europejskiej w Bytomiu. Pierwsze spotkanie z tego cyklu odbyło się 9 maja w Biurze Promocji Miasta. Data spotkania nie była przypadkowa. 9 maja jest Dniem Europy, bo w tym dniu podpisano deklarację o zjednoczeniu Europy.
- Realizujemy cykl tych pięciu cotygodniowych spotkań informacyjnych w ramach projektu Euromaraton. Spotkania te oczywiście łączą się z kampanią przedreferendalną – wyjaśnia
Halina Bieda, koordynatorka bytomskich klubów europejskich, nauczycielka biologii I LO im. Smolenia w Bytomiu.
Na spotkanie, które odbyło się 9 maja w Biurze Promocji Miasta, przybyli m.in.
Jan Kazimierz Czubak, przewodniczący bytomskiej Rady Miejskiej,
Zdzisław Marchwiński, wiceprezydent Bytomia i pracownicy Urzędu Miejskiego. W trakcie spotkania Jan K. Czubak wręczył 12 dyplomów uznania organizatorom Euromajówki, na której bawili się mieszkańcy Bytomia w czasie pierwszego majowego weekendu. Dzięki prezentacji wizualnej publiczność zapoznała się w Biurze Promocji Miasta z historią jednoczenia Europy. Około 30 przybyłych osób poznało także unijne struktury i traktaty oraz osoby twórców idei jedności europejskiej. A twórcami zjednoczonej Europy byli m.in. Robert Schuman, Winston Churchill i Konrad Adenauer.
Dzięki pomocy finansowej Unii Europejskiej w latach 1990-2003 w Polsce wybudowano m.in. autostradę z Wrocławia do Opola, obwodnice wokół Krakowa i Trójmiasta, przejścia graniczne. Zmodernizowano także linię kolejową z Berlina przez Warszawę do Moskwy. W Bytomiu za pieniądze unijne modernizowana jest sieć kanalizacyjna i budowana oczyszczalnia ścieków. |
Po obejrzeniu slajdów i wysłuchaniu informacji o Unii Europejskiej w Biurze Promocji Miasta otwarta została wystawa. Na 12 błękitnych planszach umieszczono informacje o programach pomocowych Unii Europejskiej oraz efektach pomocy dla Polski z funduszy ISPA, Sapard, Phare w latach 1990-2003. Dzięki planszom dowiedzieć się można, że za unijne pieniądze w Polsce zbudowano autostrady, drogi, oczyszczalnie ścieków. Zyskali także przedsiębiorcy i administracja publiczna. Do końca maja w Biurze Promocji odbędą się jeszcze cztery spotkania z cyklu "Co każdy bytomianin o Unii wiedzieć powinien?".
RYCH
Artykuł zaczerpnięty z
Kuriera Bytomskiego.